Nyt produkt
CD – BRUGT - CHECKET OG I GOD STAND
INDHOLD PÅ BILLEDET
Thune Jensen "Drømmesyn"
Bornholmske Thune Jensen har begået en CD, Drømmesyn, med 15 hjemmeskrevne numre. Indspillet i Tejn Musikstudie i 2001.
Thune har en god tenor, og det er befriende, at høre rigtige musikere på en CD. Derudover er der ikke så overvældende meget godt at sige om Thune's CD. Tekstuniverset bevæger sig fra "ååh hvor er det synd for mig" på flere af numrene , til den mest velfungerende tekst på "Konen fik alt" hvor Thune tør bruge sin humor og det lykkes fuldt ud.
De fleste af numre er kraftigt countryinspirerede, med rod i, hvad der umiddelbart opleves som, Thunes liv og hverdag.
Der er ikke de store overraskelser i forhold til den dansktoppede countrygenre, det er god solid, lyttevenlig og meget dansk country.
Man kunne godt savne lidt mere pågående guitar, lidt mere variation i sangen og især mangles der lidt dybde i sangen. Styrken forsvinder i bunden, det er synd. Thune har en forkærlighed for at stoppe 5 lange ord ind på de sidste to takter og det fungerer ind imellem naturligt, men andre gange bliver sangen umulig at synge med på.
Men alt i alt en god CD og mon ikke variationerne og inderligheden kommer med ned i rillerne næste gang.